yükleniyor

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi öncelikle ilgili bir sitenin farklı birsiteye taşınmasından ibarettir. Var olan bir internet sitesinin adresinideğiştirerek aynı alanı göstermek olarak da bilinir. Google yönergeleriiçerisinde bir takım olumsuz sebeplerin gerçekleşmesinden sonra kişiler varolan durumu kurtarabilmek için 301 yönlendirmesi yapmak istemektedir. 301yönlendirmesi bir çok sektörde geçerli olup, daha çok manuel spam sorunlarıylaiç, içe kalmış kişiler için tercih sebebidir. Eski internet sitesinin vaziyetinikaybetmemek için yapılacak olan 301 yönlendirmelerinde birden çok kriter yeralmaktadır. Ki yanlış yapılacak 301 yönlendirmeleri kesin olarak çözümgetirmeyecektir.

Bilindiği gibi 301 yönlendirmesinde birden çok işlem veteknik yer almaktadır. Zira aralarında en doğrusu tamamen .htaccess dosyası ilesitenin farklı bir adrese taşınmasını sağlamaktır. Bu nedenle adres değişikliğiyapacak kişilerin herhangi bir alt yapıyı kullanıyor olmaları yeterli birsebeptir. Yaygın alt yapı sistemlerinden birisi olarak bilinen CMSsistemlerinde her ne kadar çok kullanılsa da bu ilgili durum her kodlama aitolan alt yapı için mümkündür.

.Htaccess dosyası ile yönlendirme yapacak kişilerin FTPbağlantısı yapması gerekmektedir. Ve ana dizinde yer alan .htaccess dosyasınıaçarak doğru bir işlem yapabilmesi için muhakkak notepad++ gibi aracı programkullanacak olması önemlidir. Birden çok format uzantısı ile kaydedilenkodlamalarda Türkçe karakter hatasının yer almayacak olması önemlidir.

Yönlendirme yapacak kişilerin aşağıda ki kodu .htaccess’eyapıştırmaları ve daha sonra aşağıda belirtilen adımlara göre devam etmelerigerekmektedir.

Code;

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST}^(www.)?eskiadres.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$http://www.yeniadres.com/$1 [R=301,L]


Yukarıda görülen iki farklı adres içerisinde eski adres ve yeni adres alanının tamamen manuel olarak doldurulması gerekmektedir. Eğer ki301 yapılacak olan domain https protokolü altında ise kod içerisinde ki http alanının tamamen https olarak değiştirilmesi gerekmektedir. İlgili kaydetme işleminden sonra .htaccess dosyasının ana dizine sürüklenmesi yeterli olacaktır.

Ana sayfanın ve yeni sitenin eskisi ile tamamen değişmesiiçin ortalama 1 ila 3 hafta beklemeniz gerekmektedir. İnfo değişikliği girilecekolan içeriğe bağlı olarak 1 ila 3 gün sürebilmektedir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!